„Baroko pavasaris Biržuose 2016“ kviečia į balandžio mėnesio koncertus

Balandžio 16 dieną (šeštadienį) 16 val. išgirsime ansamblį „Chiaroscuro“, kurio nariai Rūta Vosyliūtė (sopranas), Ieva Baublytė (išilginės fleitos, gotikinė arfa) ir Vilimas Norkūnas (klavesinas) jau pažįstami klausytojų auditorijai iš pirmojo festivalio. Praėjusiais metais kolektyvas parodė muzikinio teatro „Tarp natų“ programą „Affetti musicali“. Šiais metais atlikėjai padovanos pavasarišką koncertą „Augelletti Ruscelletti“ (Pastoralė muzikoje) – idilišką pastoralę, kviečiančią klausytojus prisėsti medžių paunksmėje, viliojančia išgirsti ramų vandens tekėjimą, faunų dainas, susižavėjimo ir liūdesio pilnas mitologinio pasaulio istorijas. Fleitos, balso ir klavesino garsai trauks pailsėti, nusnūsti kartu su miegančiomis nimfomis, o pabudusius linksmos šventės ir šokio melodijos masins šokti ir linksmintis.

Ansamblio „Chiaroscuro“ (it. šviesotamsa) nariai nukels klausytojus į jaudinantį kontrastų pasaulį: melancholija čia susipina su giedra nostalgija, paukščių giesmės – su barokinių instrumentų skambėjimu, o nekalti gamtovaizdžio peizažai – su tragiškai gražiomis meilės istorijomis. Besiklausant pastoralės nujaučiamas neapčiuopiamas, bet beveik patirtas ir tarsi pažįstamas rojaus dvelksmas.

Balandžio 17 dieną (sekmadienį) 13 val. sulauksime svečių iš Rygos - baroko orkestro COLLEGIUM MUSICUM RIGA ir baroko choro COLLEGIUM CHORO MUSICI RIGA. Baroko orkestro COLLEGIUM MUSICUM RIGA pavadinimas yra perimtas iš orkestro, gyvavusio Rygoje XVII amžiuje. Dabartinį orkestrą 1990 metais įkūrė Maris Kupčs, žymus baroko ir klasicizmo muzikos tyrinėtojas, Jazepo Vitolo vardo Latvijos Muzikos akademijos Senosios muzikos katedros vadovas, profesorius. Nuo 2005 metų orkestras groja senųjų istorinių instrumentų kopijomis ir yra vienintelis toks kolektyvas Latvijoje. Dauguma orkestro muzikantų yra Jazepo Vitolo vardo Latvijos Muzikos akademijos Senosios muzikos katedros dėstytojai.
Solistai: Agnese Kannina – Liepina /barokinis smuikas/, Laura Šarova /barokinis smuikas/, Liene Beitane /barokinis altas/, Danuta Ločmele /barokinė violončelė/. Baroko choras COLLEGIUM CHORO MUSICI RIGA įkurtas 2001 metų pabaigoje. Choras kartu su baroko orkestru atlieka ir žinomų baroko kompozitorių muziką, ir sukurtą Latvijos istorinėje dalyje. Orkestras su choru koncertuoja ne tik Latvijoje, bet ir Baltijos regiono bei Skandinavijos valstybėse. Solistai: Laura Iesava /sopranas/, Ilze Grevele /sopranas/, Kaspars Vevers /bosas/.

Koncerte „Latvijos barokas“ girdėsime Latvijos teritorijoje kūrusių kompozitorių J. V. Meder, T. Campion, J. Fischer kūrinius.

Balandžio 30 d. (šeštadienis) 17 val. – baigiamasis festivalio koncertas. Tarptautinio senosios muzikos ansamblio CANTO FIORITO (meno vadovas Rodrigo Calveyra) programa TARQUINIO MERULA – DIDYSIS VAZŲ DVARO MUZIKOS MEISTRAS. Atlikėjai: Rūta Vosyliūtė /sopranas; Renata Dubinskaitė /mecosopranas/, Saulė Šerytė /mecosopranas/, Algirdas Bagdonavičius /tenoras/, Nerijus Masevičius /bosas/, Ieva Baublytė /išilginės fleitos/, Rodrigo Calveyra /kornetas, išilginės fleitos/ (Brazilija/Prancūzija), Adrian France /barokinis trombonas/ (Didžioji Britanija),
Rodney Prada /viola da gamba/ (Kosta Rika/Italija), Davide Pozzi /klavesinas, vargonėliai/ (Italija).

Vilniuje įsikūręs tarptautinis senosios muzikos ansamblis „Canto Fiorito“ daugiausia dėmesio skiria XVII a. pirmosios pusės Abiejų Tautų Respublikos (Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės) muzikos palikimui ir istoriškai pagrįstam jo atlikimui. Tuo metu čia dirbusių italų muzikos meistrų ir vietos kompozitorių ankstyvojo baroko stiliaus kūryba yra ansamblio meninės veiklos šerdis. Tačiau ansamblio meno vadovo Rodrigo Calveyros gilaus senosios muzikos išmanymo dėka ansamblis kartais atlieka ir renesanso bei vėlyvųjų viduramžių programas.

Šioje programoje pirmą kartą Lietuvoje išsamiai pristatoma žymiausio LDK valdovų Vazų dvare kūrusio kompozitoriaus Tarquinio Merulos kūryba. Jis yra vienas įtakingiausių XVII a. pradžios kompozitorių, jo vardas rašomas greta Claudio Monteverdi ar Fracesco Cavalli. Koncerte klausytojai išgirs visas Merulos kurtas bažnytinės ir pasaulietinės, vokalinės ir instrumentinės muzikos formas – motetus, madrigalus, arijas, sonatas, simfonijas, variacijas boso pagrindu, ir pirmą kartą po 350 metų rekonstruotas jo kompozicijas (boso partija buvo prarasta), sukurtas jam tarnaujant Žygimanto Vazos dvare.

Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos mokytoja Romualda Butkevičienė