Kompozitorius Vladas Jakubėnas  
   
NAUJIENOS
MOKYKLA
Kontaktai
Mokyklos darbuotojai
Mokyklos taryba
Ko mokome
VEIKLA
Programa
Finansinės atskaitos
Atlyginimai
Viešieji pirkimai
RENGINIAI
Konkursai
Seminarai
Kūrybinės stovyklos
Koncertai, šventės
ARCHYVAS
2018 metai
2017 metai
2016 metai
2015 metai
2014 metai
2013 metai
2008 - 2012 metai
FOTOGALERIJA
DAILĖS SKYRIUS
Parodos
NUORODOS

NAUJIENOS  

Skelbiamas pakartotinis konkursas
Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos direktoriaus pareigoms eiti

Konkursas paskelbtas 2019 m. rugsėjo 11 d.
Pretendentų atrankos data – 2020 m. vasario 5 d.
Pagrindinis konkurso skelbimas https://www.birzai.lt/index.php?1732788812


Muzikos tiltas Norvegija – Lietuva

2019 m. spalio 25 d. Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos mokiniai su mokytojais išvyko į koncertinę kelionę – Norvegiją. Į šią kelionę mus pakvietė buvusi Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos fortepijono mokytoja Rasa Paliulienė. Šiuo metu mokytoja Rasa pedagoginę – koncertinę veiklą tęsia Norvegijoje.
Biržietės mokytojos D. Šimbelienė, J. Duderienė, D. Bukienė, R. Butkevičienė, I. Valotkienė kartu su Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos mokytoja D. Razguviene (anksčiau dirbusia Biržų muzikos mokykloje) sutiko prisidėti prie tarptautinio projekto realizavimo ir su gausiu būreliu jaunųjų muzikantų – savo mokinių – vyko į koncertus Norvegijoje.
Nuostabus jausmas, kai dvi šalys, trys muzikos – kultūros mokyklos, buvę ir esami meno kolegos, susirenka kartu muzikuoti viename projekte!
Du tarptautiniai draugystės koncertai vyko Spikkestado ir Satre miestuose – Rotušėje ir Ev. Reformatų bažnyčioje. Į Satre miestą, esantį Hurum komunoje, buvo atvykę Norvegijos ambasados atstovai pasveikinti koncerto dalyvių ir renginio organizatorę Rasą Paliulienę. Koncerte pasirodė įvairaus amžiaus mokiniai, pradedantys savo kelionę į muzikos pasaulį, ir jau žinomi tarptautiniais, respublikiniais konkursų pasirodymais.Lietuvaičiai mokiniai M. Burbulytė, I. Visockaitė, E. Mikalauskaitė, L. Čeponytė, G. Šernaitė, Ž. Pakalnytė, E. Pažemeckaitė, T. Bukytė, L. Bukytė, K. Morkūnaitė, S. Pleirytė, P. Valotka, A. Flenderytė sužavėjo norvegų klausytojus savo nuoširdumu, profesionalumu, puikiai parinkta programa. Mokinių pasirodymai buvo ypatingai pakylėti, atsakomybę jautė už save, pedagogų įdėtą triūsą ir... juos supančios erdvės grožį. Jautriai, įtaigiai savo programą atliko ir Norvegijos jaunieji muzikantai – smuiku, gitara, fortepijonu, klarnetu buvo atliekama įvairių žanrų muzika.
Kelionė buvo įtempta ir turininga. Mokiniai įgijo gražios, naujos koncertinės patirties. Keliavome greitais traukiniais, žavėjomės nuostabia Norvegijos gamta. Osle aplankėme Nacionalinį operos ir baleto teatrą, G. Vigelendo skulptūrų parką – didžiausią šedevrą, neturintį sau lygių visame pasaulyje.
Renginio organizatorė Rasa dėkojo mokytojams už nuoširdų darbą, o mokiniams linkėjo nepaliauti muzikuoti. Atsisveikinant su Norvegija buvo išsakyta viltis, kad užsimezgusi daugystė nenutrūks ir tęsis Lietuvoje.

Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos mokytoja I. Valotkienė


Keramikos konkursas „Ženklai“

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Meninio ir kultūrinio ugdymo skyrius organizavo Tarptautinį mokinių keramikos konkursą „Ženklai“. Konkurse dalyvavo 145 mokiniai iš Lietuvos, Rusijos, Baltarusijos.
2019 m. spalio 26 d. vyko konkurso nugalėtojų pagerbimo šventė. Laureatų diplomu bei Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro prizu apdovanoti ir Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos Dailės skyriaus mokinių darbai. Evos Gružauskaitės darbas „Svajonių laivelis“ apdovanotas laureato diplomu, prizu apdovanotas Tomo Ulinsko darbas „Tylos ženklas“. Dailininkės keramikės Rūtos Šipalytės „Simpatijų prizu“ apdovanotas Dorotėjos Stambrauskaitės darbas „Laukimo ženklas“.
Už puikų mokinių parengimą Tarptautiniam mokinių keramikos konkursui „Ženklai“ Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro padėkos raštu apdovanota Biržų Vlado Jakubėno dailės mokytoja metodininkė Gražina Visockienė.

Nuotraukose: biržietė konkurso laureatė Eva Gružauskaitė su mokytoja Gražina Visockiene ir vertinimo komisijos nariais, bendra konkurso laureatų nuotrauka.


Tarptautinis keramikos konkursas

2019 m. spalio 11 d. Biržų kultūros centre vyko Tarptautinio keramikos parodos – konkurso „Mano kūrybiškiausias darbas“ apdovanojimai. Šiame konkurse savo darbus eksponavo 80 mokinių iš Pasvalio muzikos mokyklos Dailės skyriaus, Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos Dailės skyriaus, Kupiškio, Molėtų meno mokyklų, Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos, Kupiškio rajono Subačiaus gimnazijos, Biržų „Saulės“ gimnazijos, Biržų „Aušros“ pagrindinės mokyklos bei Latvijos Bauskės ir Aizkrauklės dailės mokyklų.
Konkurso darbus vertino komisija. Komisijos pirmininkė Elena Aleksejeva, Vilniaus puodžių cecho meistrė, keramikė, bei nariai: Nerutė Čiukšienė, Pasvalio muzikos mokyklos Dailės programos mokytoja ekspertė, ir Gražina Visockienė, Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos Dailės mokytoja metodininkė.Komisija išrinko pačius geriausius parodos – konkurso „Mano kūrybiškiausias darbas“ mokinių darbus. Laureatais tapo 12 konkurso dalyvių. Jų tarpe – ir Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos Dailės skyriaus mokinė Greta Venskutė. Laureatai apdovanoti laureatų diplomais bei rėmėjų dovanomis.
Su konkurso dalyvių darbais buvo galima susipažinti nuo birželio mėnesio Kultūros centre vykusioje konkurso parodoje. Apžiūrėję darbus parodos – konkurso dalyviams savo prizus įsteigė ir įteikė Seimo narys Viktoras Rinkevičius, Biržų Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos, Biržų regioninio parko atstovai, UAB „Biržų duona“, Savivaldybės tarybos narys Valdemaras Valkiūnas. Parodos – konkurso lankytojai pasidžiaugė, jog buvo galima susipažinti su įvairių mokyklų mokinių keramikos darbais ir akcentavo Lietuvos ir Latvijos mokinių darbų skirtumus.Į apdovanojimų šventę buvo atvykę visų Lietuvos bei Latvijos mokyklų, kurių mokiniai dalyvavo konkurse, atstovai. Bauskės bei Aiskrauklės mokytojai aplankė Kirkilų apžvalgos bokštą, Sodeliškio dvaro sodybą. Konkurso dalyviai aplankė Biržų krašto muziejų „Sėla“, susipažino su muziejaus ekspozicijomis bei dalyvavo Ramygalos keramikos seminaro darbų parodos atidaryme.
Tarptautinį keramikos konkursą – parodą „Mano kūrybiškiausias darbas“ organizavo Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos dailės mokytoja metodininkė Gražina Visockienė.


Kėdainių „Radviliada“

Kėdainiai yra ypatingi tuo, kad XV−XIX a. buvo privatus kunigaikščių Radvilų miestas, priklausęs visoms trims šios iškiliausios LDK didikų giminės šakoms. XVII a. Radvilų dėka Kėdainiai buvo stipri ekonominė, religinė ir kultūrinė protestantizmo sala katalikiškoje aplinkoje, vienas iš miestietiškiausių Lietuvos miestų. Todėl Kėdainiai stengiasi išnaudoti savo kaip pagrindinio Radvilų miesto Lietuvos viduryje daugiakultūrės istorijos ir paveldo potencialą kultūrinio gyvenimo įvairovei ir turistiniam patrauklumui padidinti.
Kėdainių krašto muziejus nuolat vykdo projektus, skirtus svarbiems miesto istorinės atminties momentams išsaugoti. Ypač didelis dėmesys yra skiriamas kunigaikščių Radvilų istorijos ir paveldo aktualizavimui. 2015-2019 m. surengtos senamiesčio šventes − festivaliai „Radviliada“. Jie padėjo perkelti Radvilų laikotarpio atmosferą ir aplinką į miesto erdves. Taip pat jau keletą metų bendradarbiaujama su kitos buvusios protestantiškos Radvilų valdos − Biržų krašto muziejumi „Sėla“, su kuriuo kartu dalyvaujama Kėdainių muziejaus inicijuoto Tarptautinio kunigaikščių Radvilų kelio projektuose.
Viename iš paskutiniųjų savo interviu Šeteniuose (Kėdainių r.) įsikūręs prof. Leonidas Donskis (1962−2016) sakė: „Kėdainių simboliai – Radvilos, jų protestantiška, daugiakultūriška dvasia. Tai škotiškas, žydiškas miestas, kuriame būta net pionieriškų dalykų. Tai ir pirklių miestas – labai laisvas, labai atviras, visiškai europietiškas... Tereikėtų suaktyvinti tuos dalykus ir dar kartą įpūsti žmonėms pasitikėjimo savim, kad jie dar labiau didžiuotųsi savo miestu. Kėdainiai, siekiantys tapti intelektualiu kultūros židiniu, turėtų ne tik nesibaiminti ambicingų tikslų, bet ir brandinti gilų kultūros pojūtį... Gilus kultūrinis pojūtis – tai jokiu būdu nėra gyvenimas vien tik muziejais, archyvais, istorikų tekstais. Kultūrinis pojūtis prasideda tada, kada praeitis dalyvauja dabartyje...“, bet ir brandinti gilų kultūros pojūtį... Gilus kultūrinis pojūtis – tai jokiu būdu nėra gyvenimas vien tik muziejais, archyvais, istorikų tekstais. Kultūrinis pojūtis prasideda tada, kada praeitis dalyvauja dabartyje...“.

Nuotraukose:
Mergaičių ansamblis – Jorūnė Simanavičiūtė, Emilija Ana Kehoe, Irutė Visockaitė, Emilija Mikalauskaitė, Dovaldė Šimaitė, Meda Burbulytė, Laura Čeponytė, Žiedė Pakalnytė, Simona Krušinskaitė, Gabrielė Šernaitė.
Fortepijoninis ansamblis – Teresė ir Lauryna Bukytės.


Siekiant sustiprinti tarp gyventojų ir lankytojų Kėdainių ir Biržų kaip Radvilų miestų įvaizdį, šiais metais surengtas penktasis festivalis „Radviliada-2019“, skirtas visokio amžiaus grupėms: nuo vaikų iki senjorų. Jame aktyviai dalyvavo įvairių abiejų miestų kultūros ir švietimo įstaigų darbuotojai, moksleiviai. Festivalyje Lietuvos, Latvijos, Estijos, Norvegijos ir Ispanijos atlikėjai pristatė Radvilų epochos muziką, šokius, poeziją, kostiumus, papročius. Pažymėtos Kėdainių ir Biržų miestams nusipelniusio, garsaus ATR ir LDK didiko bei valstybės veikėjo, kunigaikščio Boguslovo Radvilos (1620−1669) 350-osios mirties metinės, atskleidžiami glaudūs kultūriniai Radvilų valdų ryšiai su Rytų Prūsijos ir Livonijos.
2019 m. rugsėjo 7 d., šeštadienį, evangelikų reformatų bažnyčioje vyko rimtoji festivalio „Radviliada-2019“ dalis. Koncertas prasidėjo Kėdainių ir Biržų muzikos mokyklų mokinių bei Dainiaus Sverdiolo (vargonai) pasirodymu „Pašlovinkime Radvilas“. 12 val. vyko Ievos Salietės, klavesinas, ir Matiso Čudaro, gitara, (Latvija) koncertas „Pokalbis su Bachu“. Biržams labai gražiai, profesionaliai atstovavo Vlado Jakubėno muzikos mokyklos mokiniai: Teresė ir Lauryna Bukytės (fortepijoninis ansamblis, mokytoja Dalia Bukienė) ir mergaičių vokalinis ansamblis (mokytoja Jūratė Duderienė). Kadangi festivalio idėja šiais metais apėmė vokiškąjį laikotarpį, buvo atliekama vokiečių kompozitorių muzika. Biržų mokiniai labai šiltai priimti, sulaukė daug aplodismentų, susipažino su nuostabiu Kėdainių senamiesčiu.

Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos mokytoja – metodininkė D.Bukienė


Biržiečiai smuikininkai Baltics Strinfgs 2019 festivalyje

Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos smuikininkai Pijus Striška, Konstantas Vaitiekūnas, Vanesa Martinaitytė, Marija Balčiūnaitė, Lauryna Bukytė su mokytoja Violeta Saboniene 2019 m. birželio 14-16 d. vyko į Baltijos šalių stygininkų festivalį Baltic Stings 2019, kuris šiais metais vyko Estijoje.
Festivalyje dalyvavo Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Suomijos jaunieji muzikantai ir jų mokytojai. Tai gera galimybė muzikuoti, bendrauti, geriau pažinti Baltijos šalių kultūrą, grojant bendrai šalių nacionalinę muziką. Festivalis kiekvienais metais vyksta vis kitoje šalyje. Biržiečiai dalyvavo antrą kartą. Pernai debiutavome Latvijoje, Valmieros mieste. Ateinančiais metais festivalis turėtų vykti Suomijoje.
Gyvenome Vinni Sports Hall. Tai sporto kompleksas su sporto salėmis, lauko aikštynais, baseinu, nakvynės namais. Po repeticijų galėjome ilsėtis ir mėgautis baseino ir pirčių malonumais. Repeticijos ir pirmasis koncertas vyko Vinni miestelio gimnazijos salėje. Programa tikrai solidi – dešimt kūrinių. Turėjome gerokai pasistengti atlikdami H.Purcell Chakony, J. S. Bach Brandernburgisches Konzert Nr. 3. Maloniausiai grojome J. Naujalio „Svajonę“ ir S. Šimkaus – V. Kutavičiaus „Dainos sparnais“.


Kaip malonu muzikuoti ir kaip atsakinga, kai šalia groja Estijos Tartu muzikos gimnazijos, Suomijos Sibelijaus muzikos gimnazijos ir Panevėžio Vytauto Mikalausko muzikos gimnazijų mokiniai.
Festivalio metu ne tik repetavome, bet ir turėjome galimybę aplankyti Rakverės pilį. Pilyje galėjome išbandyti istorinius ginklus (šaudymą lankais), susipažinti su viduramžių amatais, kankinimų kambariu. Pilyje atkurta viduramžių atmosfera. Galima liesti, jausti, išbandyti jėgas, pabuvoti panikos kambaryje, pragaro labirinte.
Finalinis koncertas vyko Johvi Concert Hause. Tai 926 vietų koncertų salė su modernia įranga, bei puikia akustika.
Po koncerto su mokiniais pasidalinome įspūdžiais. Kaip malonu buvo groti dideliame orkestre, paklusti dirigentų batutai. Tai nauja patirtis, kuri praplėtė muzikinį akiratį. Grįžome namo užsidegę noru daugiau groti, muzikuoti savarankiškai, įveikti naujus iššūkius.

Koncertų įrašų nuorodos

Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos smuiko mokytoja metodininkė Violeta Sabonienė


Ramintos Lampsatytės vakaras Jonui Mekui atminti

2019 m. liepos 24 d. Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos salėje Hamburgo aukštosios mokyklos profesorė Raminta Lampsatytė surengė vakarą, skirtą Biržų garbės piliečiui menininkui Jonui Mekui.


Raminta Lampsatytė fortepijonu paskambino lietuvių ir užsienio šalių kompozitorių muziką, pritaikiusi jos muzikinę išraiškos mintį atskiriems Jono Meko gyvenimo etapams. Jono Meko eiles parinko ir skaitė biržietis Leonidas Čiudaras.


Iš saulėtojo Riminio su laurais

2019 m. birželio pabaigoje Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos pianistai Pijus Valotka (8 kl.), Tadas (4 kl.) ir Lauryna (8 kl.) Šukevičiai (mokytoja Ina Valotkienė) buvo išvykę į Italiją 14-ąjį tarptautinį konkursą – festivalį „Rimini Fest 2019“.
Tarptautinis konkursas „Rimini Fest“ – pats smagiausias. Jam pasibaigus, konkursantų laukė Italijos saulė, jūra ir smagios pramogos. Visgi tuos smagumus reikėjo užsidirbti. Mokiniai Tadas, Lauryna ir Pijus rimtai dirbo visus metus, negailėjo savaitgalių, sėkmingai dalyvavo įvairiuose konkursuose. Mokslo metams pasibaigus, išvykome į Italiją. Dvi dienos kelionėje buvo užimtos grojimu mintyse, ant stalo, ant „nebylios“ klaviatūros. Biržiečiams netrukdė nei karštis, nei įtampa, nei nuovargis.
Visi trys biržiečiai pianistai konkurse pelnė prizines vietas. Pijus savo amžiaus kategorijoje atlikęs solinę programą, laimėjo laureato diplomą – 1 vietą. Tadas ir Lauryna, paskambinę duetu, buvo įvertinti trečios vietos laureatų diplomais. Pijus su Kotryna Mordaite (Kauno M. Petrausko muzikos mokykla, mokytoja Liuba Vilutienė), paskambinę duetu, iškovojo antros vietos laureato diplomus.

„Rimini Fest 2019“ konkurso laureatai: Pijus Valotka, Tadas Šukevičius, Lauryna Šukevičiūtė ir mokytoja Ina Valotkienė

14-asis tarptautinis muzikos konkursas „Rimini Fest 2019“ – tai prestižinis renginys Italijoje. Konkursas – festivalis vyko Riminio dramos teatro salėje. Tarptautinio konkurso žiuri nariais buvo pakvieti žymūs Italijos kultūros ir meno atstovai. Konkurse varžėsi atlikėjai iš Čekijos, Moldovos, Kinijos, Bulgarijos, Rusijos, Italijos, Kroatijos, Armėnijos, Baltarusijos, Lietuvos ir Ukrainos. Pagrindinis šio renginio tikslas – ieškoti naujų talentingų atlikėjų, pristatant daugiakultūrines tradicijas visuomenei.
Po konkurso prasidėjo lauktos atostogos. Visiems didelį įspūdį paliko Tiberijaus tiltas, Šv. Pranciškaus bažnyčia, San Marino miestas (penkta mažiausia valstybė pasaulyje). Tadas su Pijumi ypač nekantriai laukė apsilankymo „Mirabilandijoje“ – didžiausiame Europos vandens pramogų parke.
Nauja diena žadėjo įspūdžius Venecijoje. Venecija – gondolų, kaukių, įspūdingos architektūros miestas, kuriame nuolat vyksta parodos, koncertai, šiuolaikinio meno pasirodymai. Apiplaukėme Burano salą, išraižytą kanalų. Šios salos gyventojai garsėja kaip nėrinių ekspertai ir gaminantys venecijietiškas kaukes. Įspūdį paliko San Mikelis – mirusiųjų sala. Aukšta siena saloje juosia čia esančias kapines. Aplankę Murano salą, žavėjomės nuostabiais stiklo dirbiniais. Sužinojome, kad stikliniai šedevrai šioje saloje kuriami daugiau nei 700 metų. Dalindamiesi kelionėje patirtais įspūdžiais, supratome, kad Venecija yra viena tų vietų pasaulyje, kurią būtina aplankyti bent kartą gyvenime.
Atostogų dienos prabėga akimirksniu ir įsimena ilgam. Tačiau šioje kelionėje labiausiai džiugino mokinių pasiekimai, garsinantys mūsų mokyklą ir Lietuvą. Dalyvavimas konkurse – festivalyje „Rimini Fest 2019“ mums suteikė galimybę reprezentuoti Biržų miestą, tuo pačiu pažinti kitų tautų kultūrą, užmegzti bendradarbiavimo ryšius su kitomis šalimis.

Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos mokytoja Ina Valotkienė


Kelios mintys apie Muzikuojančių šeimų festivalį „Gaidų pynė'2019“

Jau kelinti metai esu klausytojas ir liudininkas netikėtai patrauklaus renginio, pavadinto „Muzikuojančių šeimų festivalis „Gaidų pynė“. Dabar Lietuvoje vyksta daug edukacinės krypties renginių, ir, rodos, surasti naują, visuomenę dominančią veiklos ir bendravimo formą nėra paprasta. Vis tik šis festivalis metai iš metų patvirtina savo gyvybingumą, randa atbalsį Lietuvos šeimose, muzikos mokyklose ir žmonėse, tikinčiuose, kad šeimos narių geriausių bendravimo tradicijų ugdymas yra vertybė, svarbi ir Lietuvos ateičiai.
Tai, kad „Gaidų pynė 2019“ vyko Biržuose, nėra atsitiktinumas. Žinome ir aukštai vertiname Biržų krašto ekonomikos galimybes, per šimtmečius susiformavusį kultūrinį paveldą taip pat ir šiandien puoselėjamas pažangias švietimo ir kultūros tendencijas. Tarp Biržų krašto švietimo institucijų tikras flagmanas yra Vlado Jakubėno Muzikos mokykla, kurios iniciatyva vyksta svarbiausi rajono meniniai ir edukaciniai renginiai, vis labiau įgaunantys tarptautinį skambesį. Mokyklos vadovė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui Ramutė Petronytė, laikinai einanti direktorės pareigas, pritarė šių metų festivalio „Gaidų pynė“ idėjai Biržuose surengti „Muzikuojančių šeimų vasaros mokyklą“, ir kartu su savo mokyklos kolegomis – mokytojų kolektyvu – reikšmingai prisidėjo prie jos organizavimo. Reikia pasakyti, kad mokyklos bazė yra pakankama priimti tokius renginius. Festivalio metu veikusioje „Muzikuojančių šeimų vasaros mokykloje“ savo paruošto repertuaro atlikimą tobulino vaikai ansamblyje kartu su tėvais ir mokytojais, instrumentininkai ir vokalistai. Nors šeimos buvo susirinkusios iš Telšių, Kėdainių, Viduklės, Kauno, Rygos ir, be abejo, Biržų, jas visas siejo muzikavimo ansamblyje džiaugsmas. Matėme, kaip spindėjo dalyvių akys ir švytėjo veidai jiems repetuojant, o vėliau ir atliekant muzikos kūrinius koncertuose kartu su savo sesutėmis, broliukais, draugais, tėvais bei kitais vyresniaisiais ansamblių dalyviais. Pasiekti gerą atlikimo lygį jiems padėjo penki Vasaros mokyklos mokytojai – profesionalai iš įvairių Lietuvos ir Latvijos muzikos mokyklų. Muzikuojančių mokytojų koncertas taip pat tapo puikiu renginio akcentu, ir, matyt, taps nuolatine festivalio tradicija. Šį kartą jis buvo surengtas Biržų pilies menėje. Mokyklos programą papildė geros naujienos: paskaita apie muzikos kūrinių aranžavimo subtilybes, buvo surengti piešimo kursai festivalio dalyviams, tapybos paroda, pažintis su perkusiniais instrumentais.

Broliai Laurynas ir Mantas Latonai. Mokytojai Dalia Šimbelienė ir Pranas Dapšauskas Iveta ir Ilja Šakuro mokytoja Ieva Morkūnaitė

„Ketvirtasis respublikinis muzikuojančių šeimų festivalis „Gaidų pynė“, man rodos, išsiskiria panašių renginių tarpe savo ypatingai jaukiu dalyvių bendravimu, dėmesingumo vaikams ir jaunimui atmosfera, tarpusavio pagarba ir... vaikų linksmybėmis. Daug džiaugsmo jiems suteikė ekskursija po Biržų miestą, pažintis su apylinkių gamtos grožybėmis.
Galima nuoširdžiai sveikinti šio Festivalio organizatorius – Šv. Kazimiero ordiną, jo Didįjį Magistrą Henriką Armošką-Eismontą, Festivalio iniciatorę ir vadovę – muzikologę Aldoną Juodelienę – su didele renginio sėkme ir palinkėti toliau puoselėti šią gyvybingą idėją.

Prof. Petras Kunca


Festivalio „Gaidų pynė'2019“ Muzikuojančių šeimų vasaros mokyklos pedagogai dosniai dalinosi
ansamblinio muzikavimo paslaptimis

2019 m. birželio 14 – 16 dienomis Biržuose įvyko Ketvirtojo respublikinio Muzikuojančių šeimų festivalio „Gaidų pynė'2019“ pirmą kartą organizuota Muzikuojančių šeimų vasaros mokykla. Muzikuojančių šeimų festivalis „Gaidų pynė'2019“, kurio šūkis – „Muzikuojanti šeima – darni šeima, darni šeima – stipri valstybė“, siekia palaikyti ir skatinti muzikuojančių šeimų meno mėgėjų dalyvavimą kūrybinėse veiklose visuose Lietuvos regionuose, sudaryti sąlygas jų meninei saviraiškai ir kūrybingumui skleistis, atgaivinti ir propaguoti Lietuvoje šeimų muzikavimo tradiciją.
Festivalio Muzikuojančių šeimų vasaros mokyklos organizavimo vieta Biržuose pasirinkta neatsitiktinai. Festivalio rengėjus sudomino Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos patirtis organizuojant panašaus pobūdžio renginius. Dar visai neseniai čia vyko Tarptautinė kūrybinė-edukacinė stovykla „Muzikuokime drauge“, o taip pat – plėtojamas bendradarbiavimas su Latvijos muzikais ir pedagogais. Ne mažiau masino ir išskirtinė gamta bei didingos istorijos kultūrinis paveldas. Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos vadovė Ramutė Petronytė džiaugėsi, kad festivalis – šis prasmingas ir socialiai reikšmingas projektas atrado Biržus, kad atsirado galimybė sudominti ir integruoti į festivalio veiklas tiek muzikos mokyklos mokytojus, tiek moksleivius ir praturtinti mokyklos bendruomenę naujomis patirtimis. Mokykloje buvo sudarytos puikios sąlygos darbui ir turiningam poilsiui – tinkama infrastruktūra, auditorijos, instrumentai, šiltas priėmimas ir pagalba.
Muzikuojančių šeimų festivalio vasaros mokyklos dalyviai atvyko į Biržus iš įvairių Lietuvos kampelių – Raseinių, Telšių, Kauno, Vilniaus, Kėdainių. Dalyvavo ir gausi muzikuojanti šeima iš Rygos (Latvija), prie dalyvių prisijungė ir biržiečių muzikuojančios šeimos.

Pirmoji diena – rimtos studijos ir naujos pažintys
Vasaros mokyklos renginiai prasidėjo vos tik dalyviams atvykus į Biržus. Dalyvius pasitiko mokyklos erdvėse eksponuojama dailininkės Emilijos Taločkienės specialiai šiam renginiui nutapytų paveikslų paroda. O pirmasis rimtas užsiėmimas – kompozitoriaus ir dirigento, LMTA docento Kazio Daugėlos seminaras „Muzikos kūrinių aranžavimas įvairiems instrumentiniams ansambliams“ sudomino ne tik muzikuojančių šeimų mokyklos dalyvius, bet ir Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos mokytojus. Aranžuoti, t. y. pritaikyti muzikos kūrinius įvairios, kartais labai netikėtos sudėties ansambliams ypač dažnai tenka šeimyninių ansamblių dalyviams ar mokytojams, todėl šios žinios itin vertingos. Kad vaikučiai netrukdytų tėveliams rimtai studijuoti ir nenuobodžiautų, netoliese paraleliai vyko užsiėmimai vaikams su Agne Armoškiene – „Mažojo princo dirbtuvės“.
Tuoj po turiningo ir išsamaus seminaro atsipalaiduoti nebuvo kada, nes Vasaros mokyklos dalyvius į susitikimą pakvietė Biržų „Saulės“ gimnazijos folkloro ansamblis „Saulala“ (vadovė Nijolė Kaulinienė). Pasirodymą pradėję ragų gaudesiu, ansambliečiai karo dainomis paminėjo ir birželio 14-tąją – Gedulo ir vilties dieną, sugrojo skudučiais, pagiedojo sutartinių ir vestuvių dainų, o pasirodymo pabaigoje nepailso ir pašokti bei į šokio sūkurį įtraukė ir Vasaros mokyklos dalyvius. Daugelį Vasaros mokyklos dalyvių maloniai nustebinęs ansamblis sužavėjo ir stipriais jaunuolių balsais, ir muzikalumu, ir meninių gebėjimų įvairove.

Antroji diena – mokomės ir keliaujame laiku
Kitą dieną, birželio 15-tąją, nuo pat ryto prasidėjo Vasaros mokyklos dalyvių individualios pamokos – muzikos garsai, tik neseniai nutilę ir vėl suskambo Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos erdvėse. Vasaros mokyklos dalyvius – ansamblius ir jų mokytojus – konsultavo didžiulę atlikėjišką ir pedagoginę patirtį sukaupę, ne vieną talentingą muziką išugdę atlikėjai-pedagogai smuikininkas prof. Petras Kunca, pianistė Gunta Melbārde (Latvija), choro dirigentas, LMTA docentas Rolandas Aidukas. Prisijungė jaunesni jų kolegos, jau žinomi muzikai, stoję ir į muziko-pedagogo kelią – operos dainininkas, Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ mokytojas metodininkas Dmitrijus Afanasjevas, pianistė, Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos pedagogė Paulė Gudinaitė. Mokyklos dalyviai, padedami profesionalių mokytojų, tobulino ne tik instrumento valdymo ir kūrinių interpretavimo gebėjimus, bet siekė pažinti ir ansamblinio muzikavimo paslaptis, sėmėsi kūrybiškumo bei kaupė muzikinę patirtį.
Po pietų Vasaros mokyklos dalyviai nedideliu autobusiuku pajudėjo susipažinti su Biržų miesto apylinkėmis ir istoriniais objektais. Ekskursiją vedusi Vlado Jakubėno muzikos mokyklos vadovė Ramutė Retronytė visų dėmesį prikaustė pasakodama Biržų kunigaikštystės kūrimosi istoriją. Nuvykome apžiūrėti ir Astravo dvaro, aplankėme ir Biržų regioninio parko teritorijoje prie Kirkilų karstinių ežerėlių pastatytą apžvalgos bokštą. Jį įveikusiems pavyko pasižvalgyti po Biržų apylinkes iš 32 metrų aukščio.
Vos tik sugrįžus į miestą laukė dar vienas edukacinis užsiėmimas – Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos salėje ruošiama dailininkės Emilijos Taločkienės dailės pamoka vaikams ir suaugusiems – muzikos garsų paletę pakeitė spalvų paletė.
Šeštadienio vakarą Vasaros mokyklos dalyviai, biržiečiai ir miesto svečiai buvo pakviesti į Vasaros mokyklos mokytojų koncertą „Muzikuojantys mokytojai“ kuris vyko puikioje Biržų pilies menėje. Muzikos mokytojas – dažniausiai pirmiausia muzikas profesionalas, kūrėjas, savo asmenine muzikine veikla, ne tik per mokinius, kuriantis ir keičiantis pasaulį. Nes kaipgi kitaip, jei pats nebūsi prisilietęs, atskleisi tą subtilų ir žodžiais nenusakomą garsų pasaulį. Koncerte dalyvavo visi Vasaros mokyklos pedagogai. Prof. Petras Kunca atliko „Dedikaciją“ smuikui solo (pagal J.S. Bach–Ch. Gounod „Meditaciją“), skirtą savo mokytojams, o drauge su pianiste Gunta Melbārde – F. Schubert'o Sonatos smuikui ir fortepijonui g-moll I ir II dalis. Latvių muzikai Reinis Melbārdis (violončelė) ir Gunta Melbārde (fortepijonas) sugrojo latvių kompozitoriaus P. Barisons “Saulėlydžio dainą”, Dmitrijus Afanasjevas (baritonas) ir Rolandas Aidukas (fortepijonas) atliko Ūdrio dainą V. Klovos operos “Pilėnai”, pianistė Paulė Gudinaitė paskambino E. Satie – Gnossienes ir Manuel de Falla „Ugnies šokį”. Koncerto pabaigoje, atliepdamas festivalio muzikuojančių šeimų idėjai, pasirodė šeimyninis ansamblis iš Latvijos – anūkės Beatrise ir Liliāna Blumberga (smuikas ir violončelė) bei močiutė Gunta Melbārde (fortepijonas). Ansamblis atliko J. S. Bacho Ariją D-dur iš Siuitos Nr. 3 ir A. Piazzola kompoziciją Rio Sena.
Pasiklausyti koncerto susirinko nemažas klausytojų būrys, plojimų ir ovacijų netrūko. Koncerto pabaigoje klausytojų laukė ir vienas netikėtumas – iš anksto neplanuotai nuskambėjo perkusininko iš Latvijos Ikars Rungis improvizacija džiazo tema. Koncertas buvo išties išskirtinis – viską, kas vyko scenoje, lydėjo susikaupimas ir susižavėjimas.

Trečioji diena – džiaugiamės rezultatais
Sekmadienis, birželio 16-oji, trečioji ir paskutinė Muzikuojančių šeimų vasaros mokyklos diena – taip pat kupina įvykių. Rytines individualias pamokas po pietų pakeitė bendra visų Vasaros mokyklos dalyvių mušamųjų sesija, kurią vedė perkusininkas iš Bauskės muzikos mokyklos Ikars Rungis. Išbandyti įvairius mušamuosius instrumentus panoro ir vaikai, ir suaugę. Paaiškėjo, kad mušti būgnus nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti iš šalies.
O Vasaros mokyklos renginių maratonas užsibaigė dalyvių baigiamuoju koncertu. Visi ansambliai pasirodė scenoje. buvo matyti kaip jaudinosi ir vaikai, ir jų tėveliai bei mokytojai, stengdamiesi pademonstruoti, ką išmoko per labai trumpą, bet intensyvų užsiėmimų laiką. Ir iš tikrųjų teigiamą rezultatą pastebėjome visi.
„Prasmingos ir informatyvios pamokos, neįkainojamos žinios ir patirtis, puikiai organizuotas turiningas laisvalaikis, nuostabus Mokytojų koncertas. Išvykstame kupini įspūdžių ir naujų patirčių“ – džiaugėsi Vasaros mokyklos dalyvis, Germanavičių šeimos ansamblio narys Audrius Germanavičius.
Renginiu buvo sužavėta ir viešnia iš Rygos, pianistė ir pedagogė Gunta Melbārde, prakalbusi ir apie festivalio „Gaidų pynė“ geografijos išplėtimą bei glaudesnį Lietuvos ir Latvijos bendradarbiavimą.
Festivalio „Gaidų pynė'2019“ Muzikuojančių šeimų vasaros mokykla tapo puikia erdve kurti ir stiprinti muzikuojančių šeimų bendruomenę, glaudžiau susipažinti ir pabendrauti su panašius pomėgius puoselėjančiomis šeimomis, siekiančiomis, kad muzikinė veikla taptų šeimos ir vaikų gyvenimo turtinimo, džiuginimo, kūrybos ir prigimtinių galių atsiskleidimo šaltiniu. Nes muzikavimas šeimoje yra labiausiai visus suburianti veikla, kurianti tvirtus ryšius, vienijanti skirtingas kartas.
Festivalio organizatorius Šv. Kazimiero ordinas nuoširdžiai dėkoja visiems Muzikuojančių šeimų vasaros mokyklos Mokytojams, Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos vadovams, festivalio rėmėjams ir partneriams, festivalį iš dalies finansuojančiai Lietuvos kultūros tarybai.

Aldona Juodelienė
muzikologė, festivalio vadovė


Biudžetinė įstaiga. Kęstučio g. 6, LT-41174 Biržai. Tel.: 8 450 32 947, el. paštas: birzai.muzika@gmail.com
Duomenys apie įstaigą kaupiami Juridinių asmenų registre. Kodas 190547931